Ubezpieczenie władz spółki, zwane również ubezpieczeniem D&O jest produktem na tyle złożonym w swej konstrukcji, indywidualnym, niedającym się wpisać w sztywne ramy, przez co niszowym i różnie konstruowanym przez towarzystwa ubezpieczeniowe, a co za tym idzie błędnie rozumianym przez przedsiębiorców. Jego trudność polega na występowaniu wielu zależności, które powodują niejasności już na etapie tworzenia polisy. Dlatego rozpoczynamy cykl artykułów o ubezpieczeniu D&O, które zamiennie będziemy używać w odniesieniu do władz spółki, rozkładający go na czynniki pierwsze, aby odczarować ten produkt. Niniejszy – pierwszy artykuł z cyklu ma na celu przedstawienie bardzo ogólnego szkieletu tego złożonego produktu ubezpieczeniowego, który będzie stanowić punkt wyjścia do dalszych rozważań.

Ubezpieczenie władz spółki jako parasol ochronny

Prowadzenie każdej spółki wiąże się z podejmowaniem wielu ważnych decyzji, które bezpośrednio wpływają na jej poszczególne aspekty funkcjonowania oraz świadczą o ogromnej odpowiedzialności osób zarządzających spółką za konsekwencje wprowadzonych zmian czy innych czynności zarządczych. Jak pokazuje wiele przypadków, skala roszczeń wobec członków zarządu stale rośnie, a co za tym idzie, maleje społeczne zaufanie i wiarygodność przedsiębiorstwa. Co w sytuacji, kiedy doszło do wyrządzenia szkody wynikającej z decyzyjności zarządu, wskutek czego wspólnicy muszą wypłacić odszkodowanie pokrzywdzonej osobie z prywatnego majątku? Właśnie w tego typu przypadkach skutecznym parasolem ochronnym jest ubezpieczenie władz spółki, które pozwala zachować renomę firmy i zredukować do minimum poniesione straty finansowe.

Kiedy emocje biorą górę…

Ubezpieczenie władz spółki to produkt, który ma zapewnić kompleksowe wsparcie członkom zarządu w sytuacji wystąpienia roszczeń, wynikających z popełnionych błędów. Sprawowanie funkcji zarządzających wiąże się z ogromną odpowiedzialnością i emocjami, które w sytuacjach stresujących, pod wpływem presji i nacisku ze strony osób trzecich, mogą wziąć górę. W konsekwencji może niejednokrotnie dochodzić do zaniedbania obowiązków służbowych lub popełnienia przewinienia. W takiej sytuacji poszkodowany łatwo nie zapomina i nie wybacza, domaga się odszkodowania, poniesienia odpowiednich konsekwencji, które w takiej sytuacji będą ściągane z prywatnego majątku poszczególnych osób, zasiadających w zarządzie spółki. To wszystko wiąże się nie tylko ze stratami finansowymi, ale również moralnymi i czasowymi. Koszty poszczególnych decyzji mogą być więc wysokie, dlatego warto uchronić się przed nimi, decydując się na ubezpieczenie D&O.

Ubezpieczenie D&O
Fot. Pexels.com

Wzrost świadomości społecznej dotyczącej egzekwowania praw

Wydarzenia na całym świecie na przestrzeni ostatnich kilku lat spowodowały wzrost świadomości społecznej dotyczącej możliwości ubiegania się o odszkodowanie za wyrządzone krzywdy, co z kolei przyczyniło się do większego zainteresowania produktem, jakim jest ubezpieczenie władz spółki. W związku z negatywnymi reperkusjami wynikającymi z podjętych działań zarządzających, kontrahenci, udziałowcy, akcjonariusze, organy administracji publicznej i kontroli, a także pracownicy firmy czy osoby trzecie, zaczęli domagać się zadośćuczynienia za popełnione błędy, zaniedbania, zaniechania lub brak wymaganej reakcji ze strony zarządu, co bezpośrednio przełożyło się na wzrost liczby roszczeń przeciwko władzy. Egzekwowanie praw na drodze sądowej do otrzymania rekompensaty pieniężnej za doznane szkody naraża firmę oraz poszczególne osoby, wchodzące w skład zarządu spółki nie tylko na straty finansowe, ale również moralne polegające na spadku zaufania społecznego oraz wiarygodności danego przedsiębiorstwa. Dlatego tak ważne jest ubezpieczenie władz spółki, które zapewnia zabezpieczenie prywatnego majątku członków zarządu oraz osób pełniących funkcje kierownicze.

Czym jest ubezpieczenie władz spółki?

Najprościej mówiąc, ubezpieczenie D&O (z ang. Directors and Officers) jest zabezpieczeniem dla władz spółki przed stratami finansowymi, wynikającymi z popełnionych błędów, zaniedbania lub zaniechania czynności służbowych, w których następstwie doszło do wyrządzenia szkody, a w konsekwencji do wystąpienia roszczeń ze strony poszkodowanych. Ubezpieczenie władz spółki ma zapewnić kompleksową pomoc, która pozwoli uchronić pracowników oraz renomę firmy przed negatywnymi reperkusjami. Ochroną ubezpieczeniową są objęte również osoby pełniące funkcje kierownicze (także dyrektorzy i główny księgowy) i zasiadające w radzie nadzorczej.

Zakres ubezpieczenia

Ubezpieczenie władz spółki, jak każdy inny produkt, obejmuje określone sytuacje, które mogą się przydarzyć osobom ubezpieczającym. W jego zakres wchodzą następujące aspekty:

  • Koszty porady, obrony prawnej oraz postępowania przygotowawczego;
  • Koszty związane z odzyskaniem dobrego mienia oraz społecznego zaufania;
  • Pokrycie wysokości kar finansowych, grzywien, odszkodowań, a także wydatków przeznaczonych na zapłatę kaucji, poręczenia czy gwarancję.

Ubezpieczenie władz spółki zapewni wsparcie finansowe na wypadek wypłaty odszkodowania w wyniku popełnionego błędu, a także pomoc w odbudowaniu dobrego mienia przedsiębiorstwa. Zakres polisy D&O dotyczy nie tylko wyłącznie władz przedsiębiorstwa, ale również rodziny ubezpieczonego, obecnych, jak i byłych, a także przyszłych członków zasiadających w radzie nadzorczej oraz najważniejszych pracowników w firmie, w tym: dyrektorów generalnych, głównych księgowych, prokurentów i założycieli przedsiębiorstwa. Jest to zatem bardzo korzystne rozwiązanie dla szerokiej kategorii osób.

Ubezpieczenie D&O
Fot. Pexels.com

Co daje ubezpieczenie władz spółki?

Jednym z najważniejszych pytań, jakie zadają sobie osoby zainteresowane danym ubezpieczeniem, jest: co mi to daje? W przypadku polisy D&O kwestia ta jest niezwykle istotna z uwagi na charakter wykonywanych funkcji oraz wysoki poziom odpowiedzialności, związany z podejmowaniem strategicznych decyzji, w których wskutek może dojść do popełnienia błędów pod wpływem presji otoczenia lub emocji. Korzyści ubezpieczenia władz spółki dają przede wszystkim zabezpieczenie prywatnego majątku na wypadek roszczenia. W ten sposób minimalizuje się ryzyko poniesienia strat finansowych, które mogą również wpłynąć na ograniczenie swobody wykonywanych działań i zwiększenie niepewności w zakresie podejmowanych decyzji związanych ze spółką. Co więcej, fakt ten potęguje także niechęć do dalszych przedsięwzięć. Dlatego ubezpieczenie władz spółki ma za zadanie przywrócić pewność siebie w zakresie decyzyjności przedsiębiorstwa, jej wiarygodność w oczach kontrahentów, pracowników oraz innych ważnych osób, a także likwidację szkody, która odbuduje zaufanie. Dziś każdy prezes spółki, dyrektor, członkowie zarządu i rad nadzorczych oraz osoby pełniące funkcje kierownicze powinny mieć, dopasowane do prywatnych potrzeb w drodze negocjacji, ubezpieczenie D&O.

Koszty ubezpieczenia

Sprawa również istotna – koszty ubezpieczenia władz spółki. Zależą one od kilku czynników, związanych zarówno z wielkością przedsiębiorstwa, branżą, rodzajem wykonywanych usług, jak i zakresem ochrony, sumą gwarancyjną, ogólną sytuacją finansową firmy oraz notowaniami na giełdzie (w przypadku spółek akcyjnych). W trakcie konstruowania polisy D&O należy przygotować sprawozdanie finansowe, w którym muszą być zawarte między innymi poniesione dotychczas straty finansowe. Posiadanie ich nie skreśla spółki w oczach Ubezpieczyciela, lecz pozwala zidentyfikować źródła i przyczyny zaistniałej sytuacji oraz zapoznać się z polityką, mającą na celu projektowanie działań profilaktycznych, które pozwolą w przyszłości na uniknięcie podobnych roszczeń.

Podsumowanie

Ubezpieczenie władz spółki to produkt, który zabezpiecza prywatny majątek, pomaga odzyskać wiarygodność spółki oraz stanowi kompleksowe wsparcie w przypadku roszczeń ze strony kontrahentów czy osób trzecich (nawet US). Wykupienie polisy D&O, z uwagi na ogromną odpowiedzialność wynikającą ze sprawowanych funkcji, powinno być sprawą priorytetową dla przedsiębiorstwa, które chce zachować dobrą reputację, tym samym zabezpieczając interesy prezesów, kierowników, właścicieli i zyskać zaufanie w oczach wspólników oraz klientów.

Jak wspomnieliśmy, ubezpieczenie D&O jest produktem bardzo złożonym, a odpowiednie skonstruowanie polisy musi być poprzedzone rzetelną analizą indywidualnej sytuacji przedsiębiorstwa. To zadanie dla doświadczonego brokera lub agenta ubezpieczeniowego, który wykorzystując swoją wiedzę i praktykę zawodową, jest w stanie stworzyć optymalne rozwiązanie dla nawet najtrudniejszych przypadków.

Potrzebujesz wsparcia w zakresie skonstruowania odpowiedniej polisy D&O? Skontaktuj się z nami!