Ubezpieczenie D&O jest produktem, który w naszym kraju wciąż jest często pomijany przy tworzeniu kompleksowej ochrony dla przedsiębiorstw. Dedykowany jest dla małych, średnich i dużych firm, które prowadzą działalność gospodarczą w formie spółki kapitałowej. Wbrew wszelkim opiniom krąg ubezpieczonych jest dość szeroki. W naszym kolejnym artykule z cyklu: „Ubezpieczenie D&O” przyjrzymy się poszczególnym osobom, które mogą skorzystać z ochrony w ramach tego produktu.

Dlaczego ważne jest ubezpieczenie D&O?

Jak już we wstępie wspomniano, ubezpieczenie D&O jest często pomijanym produktem i uznawanym przez firmy za mniej ważny lub nawet niepotrzebny. Wynika to z wielu przyczyn. Jedną z nich jest złe jego rozumienie w porównaniu z krajami zachodnimi. Na naszym rodzimym rynku ubezpieczeń istnieje szereg towarzystw, które oferują rozwiązania dla biznesu i przedsiębiorstw. Jednym z najbardziej popularnych w tym zakresie jest OC działalności, z którym ubezpieczenie D&O jest często błędnie utożsamiane. Dotyczy ono szkód wyrządzonych osobom trzecim lub w ich mieniu w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej. W konsekwencji odszkodowanie pokrywane jest z polisy. Jednak co w sytuacji, w której wskutek popełnienia błędu lub zaniechania określonych działań roszczenie zostanie skierowane do konkretnych osób, pełniących ważne funkcje we władzy danej spółki? Wówczas odpowiadają oni całym swoim prywatnym majątkiem. Właśnie w takich wypadkach chroni ubezpieczenie D&O. Wówczas odszkodowanie zostaje wypłacone z polisy, zabezpieczając w ten sposób straty finansowe osób decyzyjnych i odpowiadających za błędną decyzję oraz wizerunkowe danej firmy. Takiej gwarancji nie daje żaden inny produkt ubezpieczeniowy.

Ubezpieczenie D&O – dla każdej firmy!

Kolejną przyczyną małego zainteresowania tym ubezpieczeniem przez przedsiębiorców jest uznawanie go za produkt wyłącznie dla elit. W rzeczywistości z ochrony ubezpieczeniowej może skorzystać każde przedsiębiorstwo, prowadzące działalność gospodarczą w formie spółki kapitałowej. Tak więc polisę mogą zawierać  zarówno średnie, jak i duże firmy. Ubezpieczenie D&O jest również dobrym rozwiązaniem dla małych przedsiębiorstw, które w ten sposób zapewniają sobie kompleksową ochronę ubezpieczeniową.

Ubezpieczenie d&o dla kogo
Fot. Canva.com

Kogo możemy ubezpieczyć w ramach ubezpieczenia D&O?

W ramach produktu ochroną ubezpieczeniową można objąć szerokie grono osób. Oprócz członków zarządu i rad nadzorczych spółka jako ubezpieczający może również ubezpieczyć dyrektorów generalnych, pracowników pełniących funkcje kierownicze, prokurentów, biegłych rewidentów, głównych księgowych, a także ich rodziny. Przyjrzyjmy się odpowiedzialności każdej z tych grup.

Członkowie zarządu

To właśnie na barkach członków zarządu spoczywa największa odpowiedzialność w związku z podejmowaniem kluczowych decyzji dotyczących działalności spółki. Mają oni decydujący głos w ocenie danej sytuacji. To oni zajmują się prowadzeniem jej spraw i reprezentacją przed innymi organami. Do ich obowiązków należy również prowadzenie spotkań biznesowych, ustalanie budżetu czy opracowanie i wdrożenie strategii rozwoju firmy. W ramach wykonywanych funkcji może dojść do popełnienia przez nich błędu, wskutek czego poszkodowany wniesie sprawę do sądu wobec konkretnej osoby. Wówczas ubezpieczenie D&O będzie stanowić solidne zabezpieczenie na wypadek tychże roszczeń.

Członkowie rad nadzorczych

Inną grupą osób ubezpieczonych są członkowie rad nadzorczych. Jest to zewnętrzny organ, gdyż w ich skład nie mogą wchodzić osoby pełniące funkcje we władzach spółki, a także pracownicy firmy. Zajmują się oni badaniem podejmowanych decyzji, ocenianiem sprawozdania dotyczącego działalności przedsiębiorstwa czy raportów finansowych. Mają prawo powoływać i odwoływać członków zarządu oraz ich zawieszać. Również w następstwie sprawowania tych obowiązków, może dojść do popełnienia błędu. Dlatego ubezpieczenie D&O powinny mieć zarówno osoby pełniące funkcje we władzach spółki, jak i zasiadające w radzie nadzorczej.

Dyrektorzy generalni

Dyrektor generalny to jedna z najważniejszych osób w firmie. Zajmuje się zarządzaniem i koordynowaniem całego przedsiębiorstwa. Funkcja ta wiąże się z dużą odpowiedzialnością, a co za tym idzie ryzyko popełnienia błędu w ramach wykonywanych obowiązków, jest również wysokie. Do najważniejszych czynności należą, m.in.: zarządzanie zasobami ludzkimi, kontrolowanie działań operacyjnych, wdrażanie i nadzorowanie planów długoterminowych firmy. Dyrektor generalny z uwagi na ścisłą współpracę z organami nadzorującymi (zarząd spółki, rada nadzorcza) narażony jest także na roszczenia ze strony osób trzecich. Chcąc uchronić się przed stratami finansowymi i wizerunkowymi, które mogą znacząco wpłynąć na zaufanie społeczne i renomę, warto potraktować ubezpieczenie D&O jako obowiązkową ochronę ubezpieczeniową.

Osoby pełniące funkcje kierownicze

Kolejną grupą, do której skierowane jest ubezpieczenie D&O, są osoby pełniące funkcje kierownicze w przedsiębiorstwie. Również to stanowisko wiąże się nierozerwalnie z podejmowaniem wielu ważnych decyzji. I tak jak w stosunku do dyrektorów generalnych czy członków rad nadzorczych, roszczenie może być skierowane personalnie do konkretnych osób. Wówczas polisa ochroni prywatny majątek ubezpieczonych.

ubezpieczenie D&O dla kogo
Fot. Canva.com

Prokurenci

Prokurent to osoba, która zostaje powołana przez zarząd do roli pełnomocnika reprezentującego spółkę przed organami i sądami. Zgodnie z kodeksem cywilnym odpowiada on niezależnie od firmy za powstałe szkody, których jest sprawcą. Zazwyczaj są one związane z przekroczeniem granic pełnomocnictwa lub działania niezgodnego z powierzoną funkcją. Prokurent jest osobą reprezentatywną, która pomaga w załatwianiu spraw urzędowych i formalnych firmie. Posiada on uprawnienia, w ramach których może zawierać umowy najmu lokalu, kupna lub sprzedaży, a także brać kredyty lub pożyczki.

Biegli rewidenci

Każda spółka ma obowiązek złożyć sprawozdanie finansowe z każdego roku obrotowego, a także raport z jej działalności. Poprawność niektórych nich sprawdza biegły rewident, który zajmuje się zawodowo dokonywaniem rewizji finansowych. Jeśli nie działa on z ramienia firmy zewnętrznej, wówczas może zostać objęty ubezpieczeniem D&O. W takiej sytuacji jego odpowiedzialność dotycząca właściwego przeprowadzania czynności w ramach wykonywanego zawodu, czyli rzetelnego sprawdzania sprawozdań finansowych,  zostaje zabezpieczona w polisie.

Główni księgowi

Za sprawy rachunkowe w spółce według prawa odpowiada kierownik jednostki. Może on jednak powierzyć wykonywanie tych czynności innej osobie. Wówczas ciężar odpowiedzialności za prowadzenie księgowości spada na głównego księgowego. Jest on zależny w głównej mierze od tego, czy przejął pisemnie obowiązki wykonywania tych czynności w imieniu spółki. Jednak fakt ten nie zwalnia całkowicie kierownika jednostki z odpowiedzialności prowadzenia rachunkowości. Jego rola bowiem ogranicza się do nadzorowania wykonywanych obowiązków przez księgowego.

Rodziny osób ubezpieczonych

Następstwa wyrządzonych szkód przez wyżej wymienione osoby, którym dedykowane jest ubezpieczenie D&O, mogą odbić się również na rodzinach ubezpieczonych. Należy pamiętać, że w momencie popełnienia błędów członkowie zarządu, rad nadzorczych, dyrektorzy generalni czy główni księgowi odpowiadają całym swoim majątkiem. Doznane straty finansowe mogą znacząco wpłynąć na jakość życia całej rodziny, o renomie nie wspominając. Dlatego w szerokiej perspektywie ubezpieczenie D&O ma chronić bliskich osoby ubezpieczonej.

Podsumowanie

Ubezpieczenie D&O, wbrew jego powszechnemu rozumieniu, jest produktem, który obejmuje szeroki katalog osób. Ochroną ubezpieczeniową mogą być objęci zarówno członkowie zarządu spółki i rad nadzorczych, jak i księgowi, biegli rewidenci, prokurenci, dyrektorzy generalni, kierownicy, a także ich rodziny. Warto skorzystać z tego produktu, który chroni przed stratami finansowymi i wizerunkowymi, zapewniając w ten sposób kompleksową ochronę dla spółki, jak i członków jej władz.